Kompresjoterapia czyli leczenie stopniowanym uciskiem polega na stosowaniu wyrobów medycznych, które uciskają kończynę z określoną siłą, najwyższą w dystalnych odcinkach i stopniowo zmniejszającą się proksymalnie. Najczęściej stosowana w obrębie kończyn dolnych w formie bandażowania, lub wygodniejszych i łatwiejszych w użyciu pończoch, rajstop lub podkolanówek. Produkty te dostępne są w 1 lub 2 klasie co odpowiada sile generowanego ucisku wyrażonej w mmHG. Dobór właściwej klasy jest uwarunkowany stanem pacjenta i rodzajem schorzenia, stąd najlepiej powierzyć go lekarzowi.
Kompresjoterapia stanowi nieinwazyjną a co za tym idzie bezpieczna alternatywę terapii chorób układu żylnego i limfatycznego, Najczęściej wykorzystywana jest w przypadku leczenia i profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, jednak stosuje się ją także z powodzeniem w przypadku żylaków, obrzęków limfatycznych, owrzodzeń żylnych, zakrzepicy żył głębokich i zespołu pozakrzepowego. Profilaktycznie kompresjoterapia jest zalecana pacjentom genetycznie predysponowanym do wystąpienia żylaków, kobietom w ciąży, osobom pracującym w pozycji stojącej lub siedzącej, pacjentom z nadwagą oraz osobom odbywające wielogodzinne podróże szczególnie w pozycji siedzącej, np. dalekie loty.
Produkty z linii Duomed Smooth to rozwiązanie dla pacjentów ceniących sobie medyczną skuteczność i elegancję. Charakterystyczny, lekko połyskujący materiał z którego zostały wykonane jest nie tylko niezwykle delikatny w dotyku, doskonale się układa ale przede wszystkim nadaje strojom eleganckiego sznytu u subtelnego piękna. Okrągłodziana miękka tkanina zapewnia poczucie komfortu i delikatności. Doskonały wygląd i dyskrecja to jednak nie wszystko, przede wszystkim pończochy, rajtki i podkolanówki z serii Duomed Smooth zapewniają wysoką skuteczność terapii kompresyjnej. Zaleca się je jako element terapii oraz profilaktykę żylaków, a w przypadku drugiej klasy kompresji jako rozwiązanie pozabiegowe.
Charakterystyka produktu:
- Ekonomiczny i modny
- Odpowiednia i skuteczna kompresja medyczna
- Gładki, lekko połyskujący materiał
Wskazania
- Przewlekła choroba żylna: C0s - C4 według CEAP
- Faza początkowa choroby żylnej
- Obrzęki w trakcie ciąży
- Obrzęki poreperfuzyjne
- Obrzęki uwarunkowane zawodowo (praca stojąca, praca siedząca)
- Zastoje żylne na skutek unieruchomienia (zespół zastoju żylnego pochodzenia stawowego, niedowłady i częściowe niedowłady kończyn)
- Zakrzepica żył powierzchownych
- Stan po zakrzepicy
- Zespół pozakrzepowy
- Profilaktyka proti trombóze u pacjentów mobilnych
- Stan zapalny skóry nóg (dermatozy)
- Mdłości, zawroty głowy w ciąży
Przeciwwskazania
W poniższych przypadkach nie wolno nosić medycznej pończochy uciskowej:
- Zaawansowana niedrożność tętnic obwodowych ( jeżeli jeden z warunków jest spełniony: ABPI < 0,5, ciśnienie w tętnicy skokowej < 60 mmHg, ciśnienie w palcach < 30 mmHg lub TcPO2 < 20 mmHg grzbiet stopy). W przypadku stosowania nieelastycznych materiałów można wypróbować produkt uciskowy przy ciśnieniu w tętnicy skokowej między 50 a 60 mmHg pod ścisłą kontrolą kliniczną.
- Zdekompensowana niewydolność serca (NYHA III + IV)
- Septyczne zapalenie żył
- Bolesny obrzęk siniczy
- W poniższych przypadkach należy podjąć decyzję o terapii przy uwzględnieniu korzyści i ryzyka oraz doborze najlepiej dopasowanego produktu uciskowego:
- Wyraźne dermatozy sączące
- Uczulenie na materiał kompresyjny
- Poważne zaburzenia czucia w kończynie
- Zaawansowana neuropatia obwodowa (np. przy cukrzycy)
- Przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów
W razie wątpliwości co do występowania któregoś z tych przypadków należy skonsultować się z lekarzem lub zaufanym technikiem medycznym.
- Karta kredytowa.
- BLIK.
- PayPal.
- Płatność przy odbiorze.